četvrtak, 16. travnja 2015.

Kako da napravite PRIRODNI dezodorans BEZ štetnih hemikalija (VIDEO)







Sa dolaskom toplog vremena menjaju se i naše navike u održavanju lične higijene - tuširamo se i 2-3 puta dnevno, češće presvlačimo i koristimo dezodorans mnogo više nego inače.
Jasno nam je da dan ne možete da zamislite bez dezodoransa i apsolutno podržavamo ovu naviku, ali da li ste se ikada zapitale kakve hemikalije i sastojke, koristeći ovaj kozmetički proizvod, svakodnevno nanosite na kožu.
Komercijalni proizvodi su uglavnom puni štetnih sastojaka i agresivnih materija koje putem kože dospevaju u vaš krvotok i vrlo lako mogu da izazovu brojne komplikacije - od alergijskih reakcija, svraba, crvenila, perutanja, do nekih ozbiljnijih problema kao što su zapušenje pora, iritacija potpazušnih žlezda ili čak i raka dojke.
Dok neke studije tvrde da su dezodoransi bezazleni, druga strana je pobornik potpunog izbacivanja ovih proizvoda iz upotrebe i okretanja PRIRODNIM alternativama koje su podjednako efikasne u borbi protiv neprijatnih mirisa, a daleko zdravije za naš organizam.

Recept za domaće krofne


Potrebni sastojci :
500 g brašna,
2 jajeta,
Sveži kvasac,
100 ml ulja,
300 ml mleka,
2 kašičice soli,
1 kašičica šećera ,
Narendana korica narandže ili limuna,
Ulje za prženje,
Šećer u prahu za posipanje.
Priprema:

Korak 1: Brašno ubacite u dublji sud, pa dodajte jaje, ulje, mleko, so, šećer, vanilin šećer, koricu narandže i izmrvljen kvasac. Sve dobro izmešajte i umesite kompaktno mekše testo. Ako vam je previše retko dodajte još malo brašna ili ako je tvrdo dodajte još malo mleka. Testo treba da se odvaja od zidova posude i da se ne lepi za prste.

Korak 2: Prekrijte testo čistom krpom i ostavite oko 45min da nadođe. Kada je testo nadošlo izvadite ga na radnu površinu na koju ste predhodno posuli brašno i podeliti ga na dva dela. Rastanjite jedan deo oklagijom i modlom, ili ako nemate možete i čašom, vadite krugove za krofne. Ponovite postupak i sa drugom polovinom testa, pa ostavite krofne da odstoje jos 15ak minuta na brašnjavoj površini da se ne bi zalepile.

Korak 3: U dubljoj šerpi zagrejte veću količinu ulja i polako ubacujte krofne da se prže. Nemojte ih pržiti na najvećoj temperaturi već smanjite na srednje. Dovoljno je po par minuta sa obe strane. Gotove krofne dobro ocedite (kod Kineza možete pronaći jednu vrlo korisnu spravicu sa mrežicom za vađenje i ceđenje krofnica) i stavljajte ih na salvetu da upije višak ulja.
Na kraju pospite ih šećerom u prahu, vanilim šećerom ili premazati domaćim džemom !